Ajalugu

LUIGE SÜGIS

Esimene “SUUR KODULOOMADE JA -LINDUDE NÄITUS” (Luige Sügis) toimus 1.-5. septembrini 1999. Näitusel oli eksponeeritud suur osa Eestis kasvatatavatest kodulooma- ja linnuliikidest (erinevat tõugu hobused, veised, sead, lambad, kitsed, karusloomad, kanad, vutid, haned, pardid, kalkunid, fasanid, mesilased). Sõjatehnikat tutvustas Kaitseliidu Harjumaa Malev. Lapsi lõbustasid Mõmmi, Jokker Joosu ja Pipi Pikksukk.

Meelelahutust pakkus ansambel L`Dorado. Näituse käigus Luige laata ei peetud. Esimest üritust toetasid AS Tallegg, AS Rävala Piim ja Harju Maavalitsus.

2000. aasta 6.-10. septembrini toimunud “LUIGE LOOMA-, LINNU- JA VILJANÄITUSEL” olid lisaks loomadele ja lindudele esmakordselt eksponeeritud kodumaised aia- ja põlluviljad. Loomadest ja lindudest olid üllatuseks miniloomad, šoti mägiveised ja jaanalinnud. Kaitseliidu Harju Maleva sõjatehnikale täienduseks tuli oma tehnikat ja töövõtteid tutvustama Päästeameti Harjumaa Päästeteenistus. Esimese kevadlaada populaarsusest ning osalejate “survest” tingituna toimus esmakordselt näituse raames ka kahepäevane sügislaat. Lapsi lõbustasid näitlejad Ivo Eensalu juhtimisel. Laadal pakkusid meelelahutust Väikeste Lõõtspillide Ühing ja Untsakad. Väga populaarseks said Luige näituste maskotid Possu ja Lonni.

LUIGE KEVAD

Esimese kevadlaada Luigel ja kohe uhke nimega -“SUUR AIANDUSE NÕUANDELAAT” korraldasime 29. aprillil 2000. Üritus oli ühepäevane. Eestis laatasid juba peeti, otsisime omapära ja lootsime rahvast meelitada erinevate aiandusalaste seminaride ja näidistöödega. Seminaride teemadeks olid näiteks: ravimtaimede kasvatamine ja kasutamine; maasikakasvatus; võitlus muttide, vesirottide ja tigudega; aiarajamise põhimõtted; mururajamine ja hooldamine; meslasperede hooldamine; väetamine; vilja- ja ilupuude lõikamine ning kujundamine. Aiandusalased teadmised meil puudusid ning seetõttu palusime appi “Aiatarga” Väino Eskla. Laada juhiks oli Tarvo Krall, kes õnnetuseks kohe algul oma püksid naela otsa ribadeks tõmbas ja pidi oma tööd istudes tegema. Tuju tõstis Anna Minna Põlvast. Õigeks osutus ka otsus, et Luige laatadel riiete, jalanõude ja vanavaraga ei kaubelda. Vaatamata vihmasele ilmale ja paljudele valedele asjadele panustamisele olime kindlad,et oma niši laadamaastikul siiski leidsime.

2001.a 27.-28. aprillini julgesime korraldada juba kahepäevase “AIANDUSE NÕUANDELAADA”. Suur osatähtsus oli veel seminaridel ja näidistöödel, aga järsult tõstsime laada osakaalu. Seemnetele, taimedele ja istikutele lisasime põllumajandustoodangu, erinevast materjalist käsitöö, koduaias tööks ja puhkamiseks vajamineva kauba. Laada teisel päeval lisasime hästikõlava LUIGE LINNU- ja LOOMALAADA, aga ellu see ei jäänud. Esimest korda kasutasime laadal osalejatele eelregistreerimist. Kiirelt kujunenud hea maine tõi kaasa esimesed probleemid parkimise ja toitlustamisega. Meelelahutust pakkusid Uno Kaupmees ja Marko Matvere koos Väikeste Lõõtspillide Ühinguga.